Hong Kong Districts Primary School Rope Skipping Championships
Category : 體育
Date : 2019-12-01 (Sunday)
Nature : External
North District Boys Overall 1st runner-up
North District Girls Overall 1st runner-up
Boys Lower Primary Long Rope (3 people)— 2nd runner-up
P3LIU YU CHENGLEUNG HO LONGOU DENNIS
Boys Upper Primary Long Rope (4 people) — 1st runner-up
P5XIAO ZI TAOOU SHING HEIWONG CHUN TINGP4WANG TSZ MING
Girls Upper Primary Long Rope (4 people) — 3rd runner-up
P5XIAO YI TINGP4WONG SZE CHINGCHOW BO YEEHUANG QIAO WEN
Boys Double Dutch Speed Rope (4 people) — 1st runner-up
P5XIAO ZI TAOOU SHING HEIWONG CHUN TINGP4WANG TSZ MING
Girls Double Dutch Speed Rope (4 people) —1st runner-up
P6NG WING MANP5CHAN YI YAUSU KI SHANP4YANG PO YING
Alternate foot jump( Boys Lower Primary )— 2nd runner-up
P3HUANG PAK YIN KINGSLEY
Alternate foot jump( Boys Upper Primary )— 1st runner-up
P5WONG CHUN TINGP4SZE SHING HEI
Alternate foot jump( Girls Lower Primary )— 1st runner-up
P2LUO EILEENCHENG YING TUNG
Alternate foot jump( Girls Upper Primary )— 2nd runner-up
P5YANG PO YING
Alternate foot jump( Girls Upper Primary )— Champion
P4CHOW BO YEE
Alternate foot jump Backwards ( Boys Lower Primary )— 1st runner-up
P3WONG TSZ YIN
Alternate foot jump Backwards ( Boys Upper Primary )— 1st runner-up
P4SZE SHING HEI
Alternate foot jump Backwards ( Girls Lower Primary )— 1st runner-up
P2CHEUNG HOI YI SHERRYCHAN BO YING
Criss-cross( Boys Lower Primary )— Champion
P2KWOK HO YIM
Criss-cross( Boys Upper Primary )— 2nd runner-up
P5XIAO ZI TAO
Criss-cross( Boys Lower Primary )— 3rd runner-up
P3LIU YU CHENG
Criss-cross( Girls Lower Primary )— 1st runner-up
P2HUANG YU YING
Criss-cross( Girls Upper Primary )— Champion
P4HUANG QIAO WEN
Criss-cross( Girls Upper Primary )— 1st runner-up
P5XIAO YI TING
Criss-cross Backwards( Boys Lower Primary )— 3rd runner-up
P3LEUNG HO LONG
Criss-cross Backwards( Girls Upper Primary )— 2nd runner-up
P6OU JACQUELINE
Criss-cross Backwards( Boys Upper Primary )— 1st runner-up
P5WONG CHUN TINGP4WU KA YU
Criss-cross Backwards( Girls Lower Primary )— 2nd runner-up
P3TO YAN KIU YANKIE
Criss-cross Backwards( Girls Lower Primary )— 1st runner-up
P2CHEUNG HOI YI SHERRY
Criss-cross Backwards( Girls Upper Primary )— Champion
P5CHAN YI YAU
Side Swing(Left Right)( Boys Lower Primary )— 3rd runner-up
P3LIU YU CHENG
Side Swing(Left Right)( Boys Lower Primary )— 1st runner-up
P2KWOK HO YIM
Side Swing(Left Right)( Girls Lower Primary )— 1st runner-up
P2SHUM SIU CHI
Side Swing(Left Right)( Girls Upper Primary )— Champion
P4CHOW BO YEE
Side Swing(Left Right)( Girls Upper Primary )— 2nd runner-up
P6OU JACQUELINE
Side Swing Backwards(Left Right)( Boys Lower Primary )— 1st runner-up
P3LEUNG HO LONGP2WAN YU YEUNG
Side Swing Backwards(Left Right)( Boys Upper Primary )— 2nd runner-up
P5XIAO ZI TAO
Side Swing Backwards(Left Right)( Boys Upper Primary )— Champion
P4WU KA YU
Side Swing Backwards(Left Right)( Girls Lower Primary )— 1st runner-up
P4WONG SZE CHINGP2LEUNG SHEUNG SHEUNG
Side Swing Backwards(Left Right)( Girls Lower Primary )— Champion
P2CHAN BO YING
Side Swing Criss-cross(Left Right)( Boys Lower Primary )— Champion
P3HUANG PAK YIN KINGSLEY
Side Swing Criss-cross(Left Right)( Boys Upper Primary )— 3rd runner-up
P5CHAN CHEUK HO
Side Swing Criss-cross(Left Right)( Girls Lower Primary )— 1st runner-up
P3TSANG YUK KIP2LEUNG SHEUNG SHEUNG
Side Swing Criss-cross(Left Right)( Girls Upper Primary )— 2nd runner-up
P4YEUNG YIU YIU
Side Swing Criss-cross(Left Right)( Girls Upper Primary )— Champion
P6NG WING MANP5XIAO YI TING
Side Swing Criss-cross Backwards(Left Right)( Boys Lower Primary )— 2nd runner-up
P3WONG TSZ YIN
Side Swing Criss-cross Backwards(Left Right)( Boys Upper Primary )— 1st runner-up
P5OU SHING HEI
Side Swing Criss-cross Backwards(Left Right)( Girls Lower Primary )— Champion
P2XIAO KAREN
Side Swing Criss-cross Backwards(Left Right)( Girls Upper Primary )— 2nd runner-up
P5SU KI SHAN
Side Swing Criss-cross Backwards(Left Right)( Girls Upper Primary )— 1st runner-up
P5CHAN YI YAU
Side Swing Criss-cross Backwards(Left Right)( Girls Upper Primary )— Champion
P4HUANG QIAO WEN
Double Unders( Boys Lower Primary )— 1st runner-up
P3OU DENNIS
Double Unders( Boys Upper Primary )— 1st runner-up
P5OU SHING HEI
Double Unders( Boys Upper Primary )— Champion
P4WANG TSZ MING
Double Unders( Girls Lower Primary )— 1st runner-up
P3TSANG YUK KIP2HUANG YU YING
Double Unders( Girls Upper Primary )— 2nd runner-up
P6NG WING MAN
Double Unders( Girls Upper Primary )— Champion
P5YANG PO YINGP4WONG SZE CHING
Toad( Boys Upper Primary )— Champion
P4WANG TSZ MING
Toad( Boys Lower Primary )— Champion
P3OU DENNIS
Toad( Boys Upper Primary )— 1st runner-up
P5CHAN CHEUK HO
Toad( Girls Lower Primary )— 1st runner-up
P2SHUM SIU CHI
Toad( Girls Lower Primary )— Champion
P3TO YAN KIU YANKIE
Toad( Girls Upper Primary )— 1st runner-up
P4YEUNG YIU YIU
Visitors : 3183東華三院馬錦燦紀念小學TWGHs Ma Kam Chan Memorial Primary School
Tel : 26711071Fax : 26711079
© 2020 All Rights Reserved地址:新界上水清城路2號Address : 2 Ching Shing Road, Sheung Shui, N.T
Powered By Friendly Portal System 9.41